Κοινωνία
Πρόληψη του καρκίνου του μαστού: ροζ θα φωτιστεί το σιντριβάνι της Κομοτηνής αύριο Παρασκευή
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_556,h_470/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2021/09/dynamh-cyxhw.jpg)
Ο Οκτώβριος έχει καθιερωθεί ως ο μήνας ευαισθητοποίησης για την πρόληψη του καρκίνου του μαστού. Ο Σύλλογος Καρκινοπαθών και Φίλων Ν. Ροδόπης σε συνεργασία με το Δήμο Κομοτηνής θα φωτίσουν το σιντριβάνι στα χρώματα του ροζ την Παρασκευή 1 Οκτωβρίου στις 7 μμ στην κεντρική πλατεία, κηρύσσοντας την έναρξη των προγραμματισμένων δράσεων για τον μήνα Οκτώβριο .
Μέλη του συλλόγου επιβιώσαντες από το καρκίνο του μαστού θα στείλουν και φέτος το μήνυμα της πρόληψης και της έγκαιρης διάγνωσης.