![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_800,h_546/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/53018458908_7dd8c5ec2c_c.jpg)
Τό ἀπόγευμα τῆς Κυριακῆς, 2ας Ἰουλίου ἐ.ἒ., χοροστατοῦντος τοῦ Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας, τελέσθηκε στόν Ἱερό Προσκυνηματικό Ναό Ἁγίου Εὐγενίου Νέας Ρωμανίας (Πετρωτῶν) ἡ Ἀκολουθία τοῦ Πανηγυρικοῦ Ἑσπερινοῦ ἐπί τοῖς γενεθλίοις τοῦ Ἁγίου Εὐγενίου.
Στή σύναξη αὐτή μετεῖχαν Κληρικοί τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεώς μας, ὁ Πρόεδρος τῆς Παμποντιακῆς Ὁμοσπονδίας Ἑλλάδος καί Μέλη τοῦ Συνδέσμου Ποντίων Ἀνατολικῆς Μακεδονίας καί Θράκης, καθώς καί πλῆθος προσκυνητῶν.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_900,h_614/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/7e2a7bc6de8db5ab73702ead54a99edc_XL.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_800,h_546/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/53017392312_29878c8b6c_c.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_800,h_546/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/53017974976_cde6b05808_c.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_699/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/53017975421_dbb42ba2c2_b.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_800,h_546/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/53017975446_e744cbffb5_c.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_800,h_546/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/53017975486_f8a2a4dbb4_c.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_800,h_546/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/53018361315_ba9ac2726e_c.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_800,h_546/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/53018458553_5c2043cdd3_c-1.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_800,h_546/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/53018458908_7dd8c5ec2c_c.jpg)
Τη διακονία τοῦ λόγου ἀνέλαβε ὁ Πανοσιολογιώτατος Ἀρχιμ. π.Χρύσανθος Θεοδωρίδης , ὁ ὁποῖος ἀνεφέρθη στήν προσωπικότητα καί στό μαρτύριο τοῦ αἵματος τοῦ ἐκ Τραπεζοῦντος ἑορταζομένου Ἁγίου, ἐνῶ κατακλείοντας προσεκάλεσε τούς παρισταμένους νά μιμηθοῦν τό παράδειγμα τοῦ Ἁγίου Εὐγενίου, καθώς ὁ Θεός τόν ἐτίμησε ἰδιαιτέρως, ἀφοῦ τοῦ ἒδωσε τή δύναμη καί τή χάρη να ἐπιτελεῖ θαυμαστά γεγονότα.
Εκ της Ιεράς Μητροπόλεως