ΠολιτισμόςΤοπικές ειδήσεις
Παραδημή: “Έξω οι ψύλλοι,μέσα ο Μάρτης”
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_720,h_960/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2021/03/155222359_492376718837857_800398053377494417_n.jpg)
Την αναβίωση του εθίμου «Έξω οι ψύλλοι, μέσα ο Μάρτης» πραγματοποίησε στην Παραδημη,το βράδυ της Κυριακής,ο Πολιτιστικός Σύλλογος Παραδημης και Φίλων , λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας.
«Πρόκειται για ένα έθιμο, που έφεραν οι Αρβανίτες πρόγονοι των Παραδημιωτών από το Αλτιντάς (Χρυσόλιθος) της Ανατολικής Θράκης, στο οποίο οι κάτοικοι πριν ανατείλει ο πρώτος ήλιος του Μάρτη, έβγαζαν τα αχυρένια στρώματα που χρησιμοποιούσαν όλο τον χειμώνα και τα έκαιγαν, φωνάζοντας “έξω οι ψύλλοι, μέσα ο Μάρτης” ενώ πηδούσαν και τρεις φορές πάνω από τη φωτιά, για να ξορκίσουν το κακό».
Ο πολιτισμός και η παράδοση λοιπόν δεν σταματούν με την πανδημία… Καλό μήνα…