Ναι στην Ειρήνη Όχι στον πόλεμο είπαν οι Αρμένιοι της Κομοτηνής σήμερα
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1729,h_1156/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2020/10/26.jpg)
Διαμαρτυρία στην πλατεία της Κομοτηνής ενάντια στον πόλεμο στο Ναγκόρνο Καραμπάχ διοργάνωσε το Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2020 ο Εκπολιτιστικός Μορφωτικός Όμιλος Αρμενίων Κομοτηνής .Στην διαμαρτυρία συμμετείχαν μέλη της Αρμενικής Κοινότητας από ολόκληρη τη Θράκη .
Τα μέλη του κρατώντας Αρμενικές και ελληνικές σημαίες κάθισαν σιωπηλά γύρω από το σύμβολο της ειρήνης που έφτιαξε με κλαδιά ελιάς ο Αρμένιος καλλιτέχνης Κεβόρκ Μελκονιάν ενώ η γνωστή τραγουδίστρια Νίλη Αντρεασιάν τραγούδησε αρμένικα τραγούδια .
Σε διπλανό χώρο μέλη των 3 θεατρικών ομάδων της Κομοτηνής ,του ΔΗΠΕΘΕ ,της Πολιτιστικής Κοινότητας και της ομάδας “Επί σκηνής” παρουσίασαν φιλειρηνικό δρώμενο, το σύνθημα της ειρήνης στη νοηματική γλώσσα.
Παρών και ο βουλευτής Τάκης Χαρίτου. Η εκδήλωσε ολοκληρώθηκε με τους εθνικούς ύμνους Αρμενίας και Ελλάδας