![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1280,h_960/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/05/εικόνα_Viber_2023-05-16_12-35-13-894.jpg)
Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την Ημέρα της Ευρώπης, το Europe Direct Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης διοργάνωσαν την δράση η «Μπουγάδα της Τέχνης».
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_768/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/05/εικόνα_Viber_2023-05-16_12-35-13-894-1024x768.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_766/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/05/εικόνα_Viber_2023-05-16_12-35-18-157-1024x766.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_766/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/05/εικόνα_Viber_2023-05-16_12-44-39-845-1024x766.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_766/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/05/εικόνα_Viber_2023-05-16_12-44-39-941-1024x766.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_766,h_1024/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/05/εικόνα_Viber_2023-05-16_12-44-40-117-766x1024.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_766/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/05/εικόνα_Viber_2023-05-16_12-44-40-979-1024x766.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_766/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/05/εικόνα_Viber_2023-05-16_12-44-41-090-1024x766.jpg)
Στη δράση συμμετείχαν σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης με τις ζωγραφιές των μαθητών, οι οποίες έχουν θέμα την Ευρωπαϊκή Ένωση και τις αξίες της. Η «Μπουγάδα της Τέχνης» κοσμεί το κτίριο όπου στεγάζεται Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και θα φιλοξενείται εκεί όλο τον Μάιο.
Στη δράση παρευρέθηκε η αναπληρώτρια Διευθύντρια της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, κα. Μαριγούλα Κοσμίδου, και η κα. Ηράκλεια Γκατζίνη, στέλεχος του Europe Direct Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.