Κορυφώνονται οι εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Αγίας Μαρίνας στον Ίμερο
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_2048,h_1153/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/359808373_680531504119198_514594018071739576_n-1.jpg)
Κορυφώνονται οι εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Αγίας Μαρίνας στον Ίμερο όπου σήμερα Κυριακή 16 Ιουλίου, παραμονή της εορτής της Αγίας, ο Μητροπολίτης Μαρωνείας και Κομοτηνής κ. Παντελεήμων χοροστάτησε στην ακολουθία του πανηγυρικού εσπερινού. Το παρόν έδωσε ο Περιφερειάρχης ΑΜΘ Χρήστος Μέτιος ,ο Δήμαρχος Μαρωνείας-Σαπών κ. Ντίνος Χαριτόπουλος, αρχές, φορείς καθώς και πλήθος πιστών που συνέρευσε στον ιερό ναό για να προσκυνήσει στην χάρη της Αγίας.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_577/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/359808373_680531504119198_514594018071739576_n-1024x577.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_619,h_604/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/360102713_680531564119192_2968867510493568398_n.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_618/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/361110667_680531597452522_7806307375883767459_n-1024x618.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_590/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/07/361185204_680531660785849_4649519723746896347_n-1024x590.jpg)
Ανήμερα της γιορτής, αύριο Δευτέρα 17 Ιουλίου στις 7:00 π.μ. ο Μητροπολίτης θα ιερουργήσει στον ίδιο ναό. Οι εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Αγίας Μαρίνας στον Ίμερο διοργανώνεται από τον Θρησκευτικό Σύλλογο Αγίας Μαρίνας .
Το βράδυ της ίδιας ημέρας, στην πλατεία του Ιμέρου, στις 8:30 μ.μ. θα πραγματοποιηθεί το πανηγύρι της Αγίας Μαρίνας, από τον Πολιτιστικό και Λαογραφικό Σύλλογο Γυναικών Ιμέρου.
Οι εκδηλώσεις πραγματοποιούνται με τη στήριξη του Δήμου και εντάσσονται στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Μαρωνείας-Σαπών 2023.