Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν τα μαθήματα ελληνικής γλώσσας για τις γυναίκες του Δήμου Αρριανών -Συνεργασία ΔΠΘ και Δήμου
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1400,h_931/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/06/87.-ΔΤ-20.06.2023-11.jpg)
Η εκπαιδευτική περίοδος των μαθημάτων διδασκαλίας ελληνικής γλώσσας για τις γυναίκες του Δ. Αρριανών, που διοργάνωσε ο Δήμος, ολοκληρώθηκε με τις τελετές απονομής επαίνων στο Δημοτικό κατάστημα Αράτου την Τετάρτη 7 Ιουνίου 2023 και στο Δημοτικό Συνεδριακό Κέντρο Αρριανών την Τετάρτη 14 Ιουνίου 2023.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_681/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/06/87.-ΔΤ-20.06.2023-7-1024x681.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_681/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/06/87.-ΔΤ-20.06.2023-8-1024x681.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_681/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/06/87.-ΔΤ-20.06.2023-9-1024x681.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_681/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/06/87.-ΔΤ-20.06.2023-11-1024x681.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_681/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/06/87.-ΔΤ-20.06.2023-12-1024x681.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_681/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/06/87.-ΔΤ-20.06.2023-13-1024x681.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_681/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/06/87.-ΔΤ-20.06.2023-14-1024x681.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_681/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/06/87.-ΔΤ-20.06.2023-15-1024x681.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_681/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2023/06/87.-ΔΤ-20.06.2023-16-1024x681.jpg)
Μεταξύ των εθελοντών εκπαιδευτών που συμμετείχαν στην τελετή ήταν η κα. Δημάση Μαρία, Καθηγήτρια στο Τμήμα Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών, η φοιτήτρια του Τμήματος Ελληνικής Γλώσσας και Φιλολογίας κα. Γιαννακίδου Ζώη και η πτυχιούχος του Τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών κα. Μπετουλ Αχμετ καθώς και εκπαιδευόμενες.
Κάνοντας μια σύντομη ομιλία στην τελετή, ο δήμαρχος Αρριανων Ριτβαν Αμετ συνεχάρη εκπαιδευτικούς και εκπαιδευόμενους και δήλωσε ότι το υψηλό επίπεδο συμμετοχής είναι η απόδειξη της επιτυχίας των πρωτοβουλιών σε αυτόν τον τομέα.
Μεταξύ άλλων ανέφερε ότι, θα συνεχίσουμε να είμαστε δίπλα στους δημότες μας με τέτοιες κοινωνικές δραστηριότητες, όπως η εκμάθηση γλωσσών από γυναίκες, οι αθλητικές εκδηλώσεις και τουρνουά ποδοσφαίρου νέων και προβολές παιδικών κινηματογραφικών ταινιών.
Τέλος, ο δήμαρχος Αμετ Ριτβαν ευχαρίστησε τους εθελοντές εκπαιδευτικούς για την προσφορά τους, στους οποίους και απένειμε αναμνηστική πλακέτα.