![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1280,h_860/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/20221001_203131-01_52397627364_o.jpg)
Την εικόνα της Παναγίας της Εγγυήτριας η οποία και θα αποτελεί την εφέστια εικόνα του Ιάσμου υποδέχτηκε χθες η κωμόπολη της Ροδόπης και ο Μητροπολίτης Μαρωνείας Κομοτηνής Παντελεήμων. Ακολούθησε λιτάνευσή της και τοποθέτησή της στον ιστορικό ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Ιάσμου με την ενεργή συμμετοχή μελών του Πολιτιστικού Συλλόγου Ιάσμου και φυσικά πλήθους πιστών .
Η εικόνα αγιογραφήθηκε στο Άγιο Όρος με πρωτοβουλία του Μητροπολίτη και εφόσον γιορτάζει στις 6 Οκτωβρίου συνδέεται σαφώς με την καθιέρωση της ημερομηνίας ως εκείνης της απελευθέρωσης του Ιάσμου από τον ελληνικό Στρατό τον Οκτώβριο του 1919.
Οι φωτογραφίες από την Ιερά Μητρόπολη Μαρωνείας Κομοτηνής.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/20221001_183857-02_52397768230_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0010_52397768740_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0012_52397627889_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0013_52397627944_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0014_52397341166_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0017_52397835073_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0018_52397768935_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0019_52397768970_o-1-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0022_52396827837_o-1-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0023_52397769035_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0028_52397628364_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0050_52397628429_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0051_52396828067_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0052_52397628489_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0064_52397341611_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0065_52397769345_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0073_52397835588_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0075_52396827007_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0076_52397769430_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0087_52397835688_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0088_52396828282_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0089_52397769505_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0090_52397834543_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0099_52397768440_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0102_52397769620_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0111_52397628869_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0125_52397342091_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0129_52397629074_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0131_52397342186_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0132_52397629184_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0143_52397342306_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0147_52397629239_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/dsc_0148_52397768070_o-1024x688.jpg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_688/https://www.roinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/20221001_203131-01_52397627364_o-1024x688.jpg)
Να σημειωθεί ότι η πρόταση εΤέθη πρώτη φορά στη δημόσια σφαίρα από τον Πρόεδρο του Πολιτιστικού Συλλόγου Ιάσμου Ηλία Μπούκα ,την στήριξε ο Μητροπολίτης Παντελεήμων που την πρότεινε στο Δήμο και ακολούθως το Δημοτικό Συμβούλιο της πόλης ομόφωνα την αποδέχτηκε καθιερώνοντάς την .